ZARUČENÉ TIPY AKO ZATOČIŤ SO STRESOM

ZARUČENÉ TIPY AKO ZATOČIŤ SO STRESOM
Zvládať každodenný kolotoč v práci, pritom sa venovať domácnosti, rodine a ešte si nájsť čas na seba, môže byť v dnešnom uponáhľanom svete nejedenkrát sci-fi. Ak aj Vás zaujíma ako to robia tí, ktorí sa popri úspešnej kariére a vražednom pracovnom nasadení venujú rodine, stíhajú voľnočasové aktivity, pritom všetkom majú úsmev na tvári a dobrá nálada ich neopúšťa, čítajte ďalej. Poradíme Vám ako si pomocou relaxu a meditácie kedykoľvek a kdekoľvek zachováte optimálnu duševnú i fyzickú kondíciu.

DLHODOBÝ STRES VÁS MÔŽE ZNIČIŤ

To že sme vystavovaní každodennému stresu, si mnohí z nás už možno ani neuvedomujeme, prípadne sme sa s ním naučili žiť. Chronický stres sa však môže podpísať na fyzickom a duševnom zdraví.

Obezita, cukrovka, srdcové ochorenia, oslabenie imunity, rakovina, poruchy nálad, úzkosť a depresie. Americká psychologická asociácia uvádza, že u 66% ľudí spôsobuje stres fyzické a u 63% ľudí psychické príznaky.

Najčastejšie príznaky chronického stresu sú:

> vyčerpanosť a nedostatok energie,
> nespavosť,
> nadmerná podráždenosť a nervozita,
> znížené libido,
> problémy s koncentráciou,
> znížený alebo naopak nadmerný apetít do jedla,
> tráviace a žalúdočné ťažkosti,
> opakujúci sa výskyt rôznych ochorení,
> kožné problémy.

NAUČTE SA RELAXOVAŤ KEDYKOĽVEK A KDEKOĽVEK

Relaxácia je dôležitým prvkom v našom živote. Vyčleňte si každý deň aspoň niekoľko minút sami pre seba, vyskúšajte niektorú z nasledujúcich relaxačných techník a vráťte svoje telo i myseľ späť do funkčného módu.

MEDITÁCIA PRE KAŽDÉHO

Viaceré odborné štúdie sa zhodujú na tom, že meditácia každý deň má pozitívny vplyv na odolnosť voči stresu, úzkosti a depresiám. Meditovať môžete kedykoľvek a kdekoľvek, takže výhovorky v tomto prípade idú bokom. Ako na to?

NAUČTE SA SPRÁVNE DÝCHAŤ

Zavrite oči, zhlboka, pomaly a pravidelne dýchajte. Sústreďte sa len na svoj dych a na to, ako Vám kyslík prechádza pri nádychu postupne celým telom. Dôležité je správne bránicové dýchanie, pri ktorom sa nádychom dvíha iba brucho, pričom hrudník je v pokoji. Nadychujte sa nosom a pri vydychovaní kombinujte nos aj ústa.

VIZUALIZUJTE

Využite silu spomienok s pozitívnym nábojom a použite ju pri meditácii. Obľúbené miesto, dovolenka, životný okamih, splnená túžba, čokoľvek čo vo Vás vyvoláva príjemné pocity. Preneste sa v mysli na miesta, vďaka ktorým sa upokojí myseľ a nadobudnete vnútorný pokoj.

AROMATERAPIA

Je známou a obľúbenou relaxačnou technikou, ktorá napomáha odbúrať stres a navodiť pokoj mysle. Na aromaterapiu využite silu éterických olejov v koncentrovanej podobe, alebo v kvalitných parfumoch, prírodných vonných sviečkach, či difuzéroch.

Dôležitým faktorom pri výbere vonnej esencie je najmä to, aby Vám vôňa bola príjemná a vyvolávala vo Vás pozitívnu emóciu. Účinnými proti stresu sú najmä levanduľa, medovka, rozmarín, mäta, vetiver, santalové drevo, kadidlo, palo santo, či eucalyptus. Tieto esencie sú napríklad v aromaterapeutických sviečkach a parfumoch Honey & Thyme, Lavender & Iris, Lemon Verbena, Sacred Santal alebo Frankincense od LUMINIA.

Dýchanie, vizualizácie a aromaterapiu môžete vyskúšať postupne alebo kombinovať spolu. Pre začiatok dokonca postačí, ak ukľudneniu tela a mysle venujete aspoň 5-10 minút denne. Ak vydržíte opakovať meditáciu 21 dní za sebou, stane sa z nej prirodzený zvyk a telo aj myseľ ju zaručene ocenia. Postupne môžete čas meditácie predlžovať podľa pocitov a potreby.